Villa Duo

Proje Tipi: Konut

Proje Yeri:  Göbene, Alaçatı, İzmir

 

Mimari Tasarım: Başak Akkoyunlu

 

Peyzaj Tasarım/Uygulama:

Terry Filidis Peyzaj Tasarım

 

Proje Yılı: 2017 

İnşaat Yılı: 2018

 

Arsa Alanı: 700m² 

Toplam İnşaat Alanı: 360m²

Proje Çeşme’de villa üretimi/satışında en “gözde” bölgelerden biri olan Alaçatı Göbene Mahallesi’nde 700m2 parselde ikiz villa olarak tasarlandı.

 

Yol cephesi dar olan arsada 2 adet bitişik dar konut yapılması yerine, L şeklinde sırt sırta veren, böylece arsanın tüm genişliğini bahçelerde kullanabilen bir plan tercih edildi.

Uzun arsadan, tüm mekanlar, üst kattaki odalar da dahil olmak üzere evin kendi yaşama alanına bakacak şekilde faydalanıldı ve komşu parseldeki yaşantı ile ilişki minimuma indirildi. Ayrıca; bu yerleşim ile, ikiz villaların en büyük problemlerinden biri olan, komşuların yaşama alanlarının bitişik olmasından doğan mahremiyet problemi ortadan kaldırıldı.

            

Arsa eni boyunca tasarlanan dar, uzun yüzme havuzu merdiveni ile birlikte bir de jakuzi alanı içermektedir. Villanın mutfağına bitişik bulunan teras haricinde havuza bitişik, bahçe kotundan düşük bir de “fire pit” bulunmaktadır. 

 

Cephe kaplaması için doğal malzemeler seçildi. Üst katta lineer kütleyi destekleyecek şekilde iroko cephe kaplaması yatay olarak kullanıldı. Doğal ahşap kaplama banyo ve soyunma odası camlarının önünden de birer sıra atlayarak devam ettirildi. Iroko cephe kaplaması antrasit rengine boyanmış olan oldukça dokulu sıva yüzeyler ile çerçevelendi.

Zemin katta kullanılan doğal taş kaplamada yine yatay çizgiler tercih edildi. Doğal taşa kumlama işlemi uygulandı. İki katı birbirine bağlayan merdiven kovası da dış cephede arasında cam olan ahşap dikmelerle görünür kılındı. 

 

Salonun şömine cephesinde ise cephede kullanılan ile aynı doğal taş patine işlemi uygulanarak kullanıldı. Şömine duvarında raflar da doğal taş ile oluşturuldu.