top of page
Jakaranda Evleri

Proje Tipi: Villa

Proje Tipi Grubu: Konut

Proje Yeri:  Alaçatı, İzmir

Proje Yılı: 2014

İnşaat Yılı: 2015

Parsel Alanı: 4800m² 

Toplam İnşaat Alanı: 1815m²

 

Mimari Tasarım:

BAD-Başak Akkoyunlu Design

Müstakil de olsa birçok villada olan mahremiyet sorununun çözümü olarak tüm konutlar kendileri için ayrılmış olan arsanın batısına dayanarak konuttan konuta 6 metre olması gereken mesafenin tamamı tek parça halinde konutun kullanımına bırakılmıştır.
Böylece tek duvarı sağır olan konutlarda tamamen içe dönük bir yaşam hedeflenmiştir.

Villalar arasında kalan 6 metre eninde, doğusu sağır yüksek taş duvar ile belirlenmiş olan bu geniş yan bahçelere bakan cepheler maksimum açıklık ile çözümlenmiş, dış mekân kullanımının ön planda olduğu bu konutlarda iç ve dış mekân sınırlarının mümkün olduğunca kaybolmasına çalışılmıştır. Mekânların dayandığı sağır duvarın batı cephesinde olması da bu geniş açıklıklı iç cephenin rahatsız edici batı güneşinden korunmasını sağlamıştır.

Planlamanın omurgasını oluşturan bu sağır duvar doğal taş kaplanmış, çelik merdiveni de barındıran bir galeri ile mümkün olduğunca kendi başına durması hedeflenmiştir. Çatıda da bir yarık bırakılarak gün boyunca güneş ışığının taş duvarı yalaması sağlanmış, aydınlatma ile de aynı etkinin gece de devam etmesi duvarı heykelleştirmiştir. Taş duvarın devamında yer alan bahçe duvarları serpme sıva ile kaplanmış, taş duvara dokunmayacak şekilde inşa edilmiştir.

Malzeme seçiminde cam ve çelik gibi yaşlanmayan malzemelerden uzak durulmuş, mümkün olduğunca yalın ve dokulu malzemeler kullanılmıştır.

bottom of page