top of page
Ilıca "Topan" Termal

Proje Tipi: Ticari / Konaklama

Açık ve kapalı Aquapark, Termal Havuzlar

Proje Yeri:  Ilıca, İzmir

Proje Yılı: 2016

Parsel Alanı: 25 000m² 

Toplam İnşaat Alanı: 9 000m²

Mimari Tasarım:

BAD-Başak Akkoyunlu Design

İşveren: Çeşme Belediyesi

 

Ticari

İzmir, Ilıca'daki Çeşme Belediyesi'ne ait toplam 25 000m² arsa üzerinde kapalı ve açık aquaparkların olduğu bir konaklama ve eğlence tesisi tasarlanmıştır.

 

1876 yılında Fransızlar tarafından termal su olarak ilk analizlerinin yapıldığı bölgedeki termal sulara ait kayıtlar MÖ 146 yılına kadar uzanmaktadır. 

Proje arazisinde yer alan, "Topan Banyo" olarak adlandırılan kaynak halen yerden kaynamaya devam etmektedir ve Ilıca sahil premenadı ve projenin ticari bölgesi arasında bağlantı kurmak üzere tasarlanmış olan meydanda yer almaktadır.

Bu meydan arazinin içinde dönüşerek aquaparkın ana omurgasını oluşturmaktadır. Aquapark kaydırak kulelerinin de projenin parçası olarak tasarlanması ve Ilıca için simgesel bir özelliğinin olması düşünülmektedir.

 

2001'de proje arsasının kuzeyinde inşaa edilmiş olan, yine belediyeye ait, mevcut durumda kullanılmamakta olan ticari alanın 2.500m²sinin otel/rezidans olarak değerlendirilmesi istenmiştir.

 

Tesisin en yoğun alanı(aquapark kaydırakları) arazinin batısında bırakılmıştır. Konaklama tesisine dönüşecek olan ofis binasının güneyinde 10metre bahçe alanı bırakılmış ve termal havuzların kademelenerek yaklaşık 4 metre aşağıda olması sağlanmıştır.

Böylece hem otelin önünde bırakılmış olan bahçenin altında termal havuzlara hizmet veren ticari alan yaratılmış hem de bahçeli otel odalarının mahremiyeti sağlanmıştır. Ayrıca arsanın batısında yer alacak, Ilıca Otogarı karşısındaki geniş park alanından girişi yapılacak olan kapalı aquapark tesisinin de havuzları bu alt kotta yapılmış, siluette yükselmeyen ama 9 metre yüksekliğinde kapalı alan barındıran bir yapı tasarlanmıştır.

 

3.000 m² kapalı alanı olan aquaparkın çatısı ve yan cephesi kısmen açılması, ara mevsimlerde de kullanımı mümkün kılacak ayrıca kalabalık yaz sezonunda tesisin tamamı kullanılabilecektir.

 

bottom of page