top of page
BY Evi
 

Proje Tipi: Villa

Proje Tipi Grubu: Konut

Proje Yeri:  Yıldız Burnu, Ilıca, İzmir

Proje Yılı: 2016 

İnşaat Yılı: 2018

Parsel Alanı: 465m² 

Kapalı İnşaat Alanı: 190m²

Mimari Tasarım:

BAD-Başak Akkoyunlu Design

Peyzaj Tasarım/Uygulama:

Terry Filidis Peyzaj Tasarım

Ilıca, İzmir Çeşme’de farklı zamanların farklı şekillerde (1800’lerde kaplıcalarından faydalanmak için krallar ve padişahların, 1900’lerde Levantenlerin, yakın dönemde,1980’lere kadar da yerli halkın) gözde mahallesiyken son 10 yılda Çeşme/Alaçatı’daki yoğun yapılaşma furyasında geride kalmış, bu sayede eski dokusu kısmen de olsa korumuş bir mahalle. 

 

Çeşme’deki ilk yazlıklar, İzmir’de ticaret ile uğraşan levantenler tarafından 1902 yılından itibaren Yıldız Burnu’nda yapılmaya başlanmıştır.Bu evlerin arasında, nispeten yeni yapılmış olan mevcut bir evin arsasına tasarlanmış olan BY Evi yanındaki evleri taklit etmeye çalışmak yerine kütle olarak oldukça detaysız ve tarafsız, üst üste 2 kutu olarak tasarlandı.Üst kutuda yatak odaları, alt kutuda ise salon ve mutfak çözüldü.

 

Arsanın yol cephesi doğu yönünde ve deniz ile arasında sadece bir yol ve park mevcut.

Dolayısı ile evin doğu cephesi olabildiğince şeffaf tasarlandı.

 

Yapı arazinin güney batısına yerleştirildi, böylece kuzey cephesine ana teras alındı. 

Alt kutunun üzerinde tamamı deniz cepheli olan yatak odalarını barındıran üst kutu ana terasın üzerine 3 metre konsol yaparak, zaten kuzeyde olan ve günün çoğunda güneşten korunan terasın üzerine dik gelen güneşin düşmesini engelleyerek bütün yaz konforlu bir biçimde kullanılan bir açık alan yaratmakta.

 

Arazinin kuzey doğusuna dayanmış havuz ve terası ise ana terasın aksine gün boyu güneş almakta.

 

Tamamen alüminyum lamellerle kaplı üst kutuda kayar katlanır kepenkler de aynı malzemeden yapıldı ve kepenkler kapalı olduğu zaman istenen yalın kutu görüntüsü elde edildi.

Alt kütle ise doğal taş kaplandı. 

 

Alt kutunun üzerinde 50m2büyüklüğünde bir teras özellikle gece kullanımı için tasarlandı. Bütün odalardan direk ulaşımı olan bu terasa misafirler için ayrıca dışarıdan çelik bir merdiven yapıldı. Binanın siluetini güçlendirmesi için terasa bir de zeytin ağacı taşındı.

bottom of page