top of page
Villa Duo

Proje Tipi: Villa

Proje Tipi Grubu: Konut

Proje Yeri: Çeşme, İzmir

 

Proje Yılı: 2021 

Parsel Alanı: 700 m²

Kapalı İnşaat Alanı: 340,30 m²

Mimari Tasarım:

BAD-Başak Akkoyunlu Design

Yardımcı: Bahadır Budak

Ana Yüklenici: Arton Yapı

Peyzaj Mimarlığı: Terry Filidis Peyzaj

Statik Projesi: Yunus Emre Koç

Altyapı Projesi: Arda Erşan

Fotoğraf: ZM Yasa, Başak Akkoyunlu

Konut

Proje Çeşme’de villa üretimi/satışında en “gözde” bölgelerden biri olan Alaçatı Göbene Mahallesi’nde 700m2 parselde ikiz villa olarak tasarlandı.

 

Yol cephesi dar olan arsada 2 adet bitişik dar konut yapılması yerine, L şeklinde sırt sırta veren, böylece arsanın tüm genişliğini bahçelerde kullanabilen bir plan tercih edildi.

Uzun arsadan, tüm mekanlar, üst kattaki odalar da dahil olmak üzere evin kendi yaşama alanına bakacak şekilde faydalanıldı ve komşu parseldeki yaşantı ile ilişki minimuma indirildi. Ayrıca; bu yerleşim ile, ikiz villaların en büyük problemlerinden biri olan, komşuların yaşama alanlarının bitişik olmasından doğan mahremiyet problemi ortadan kaldırıldı.

            

Arsa eni boyunca tasarlanan dar, uzun yüzme havuzu merdiveni ile birlikte bir de jakuzi alanı içermektedir. Villanın mutfağına bitişik bulunan teras haricinde havuza bitişik, bahçe kotundan düşük bir de “fire pit” bulunmaktadır. 

 

Cephe kaplaması için doğal malzemeler seçildi. Üst katta lineer kütleyi destekleyecek şekilde iroko cephe kaplaması yatay olarak kullanıldı. Doğal ahşap kaplama banyo ve soyunma odası camlarının önünden de birer sıra atlayarak devam ettirildi. Iroko cephe kaplaması antrasit rengine boyanmış olan oldukça dokulu sıva yüzeyler ile çerçevelendi.

Zemin katta kullanılan doğal taş kaplamada yine yatay çizgiler tercih edildi. Doğal taşa kumlama işlemi uygulandı. İki katı birbirine bağlayan merdiven kovası da dış cephede arasında cam olan ahşap dikmelerle görünür kılındı. 

 

Salonun şömine cephesinde ise cephede kullanılan ile aynı doğal taş patine işlemi uygulanarak kullanıldı. Şömine duvarında raflar da doğal taş ile oluşturuldu.

bottom of page